WiadomościRodzinne
BETA

Więzienie to nie pobyt w hotelu

opoka.news
Kard. George Pell przez lata był twarzą Kościoła katolickiego w Australii. W 2017 roku oskarżono go o molestowanie seksualne. Mimo braku dowodów i przy nagonce medialnej kardynała skazano na 6 lat więzienia. Przesiedział w nim rok, po czym Sąd Najwyższy jednomyślnym wyrokiem uniewinnił go i oczyścił z wszystkich zarzutów. W Polsce właśnie ukazała się pierwsza część jego „Dziennika więziennego”.

„Zwykła, święta dziewczyna”. Sandra Sabattini nową błogosławioną Kościoła

stacja7.pl
W Bolonii poznała nieco starszego od siebie Guido Rossiego, z którym się zaręczyli i planowali ślub. Jako osoby blisko związane z Kościołem postanowili przeżyć czas narzeczeństwa w czystości, co nie było łatwą decyzją w warunkach panującego wokół rozluźnienia obyczajów. Niestety młodzi nie mieli szansy spełnić swoich planów – 29 kwietnia 1984 Sandrę, która szła z narzeczonym i jego przyjacielem na doroczne spotkanie Stowarzyszenia w Bolonii, potrącił samochód.

GUS: Liczba Polaków zmniejszyła się w 2021 roku o 200 tysięcy

www.rp.pl
GUS podaje, że między styczniem a wrześniem w Polsce urodziło się 253 tysiące dzieci (o 21 tysięcy mniej niż przed rokiem). Urodzeń jest w Polsce obecnie o niemal 300 tysięcy mniej niż w 1990 roku. W tym samym okresie zmarło 372 tys. osób - o ok. 61 tysięcy więcej niż przed rokiem. Oznacza to, że liczba zgonów w 2021 roku może być jeszcze wyższa niż w rekordowym, 2020 roku (wówczas w ciągu 12 miesięcy zmarło w Polsce 477,4 tysiące osób).

W kwestii ochrony życia w Polsce mamy jeszcze wiele do zrobienia

www.gosc.pl
Jest rzeczą powszechnie znaną, że na pytanie zadane o tę samą sprawę ale postawione na dwa różne sposoby, bardzo często od tej samej osoby można uzyskać dwie różne odpowiedzi. „Czy jesteś za prawem wyboru kobiety w kwestii zakończenia ciąży” – bardzo wiele osób odpowie „tak”. „Czy jesteś za prawem zabicia dziecka w szóstym miesiącu ciąży (jak to np. jest możliwe w Wielkiej Brytanii)” – podejrzewam, że odpowiedzi nie będą takie same.

Sąd nakazał wycofanie ze szkół książek o LGBT

opoka.news
Władze miasta Castellon rozprowadziły w publicznych szkołach średnich książki dotyczące LGBT. Sąd uznał treści tych publikacji za nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Jak powiedziała rzeczniczka Prawników Chrześcijańskich, udostępnienie prezentowanych w książkach treści „to nie edukowanie, to przestępstwo”. Organizacja podkreśla, że książki służą indoktrynacji dzieci, szerzeniu ideologii, a nawet propagują pornografię i seks pod wpływem narkotyków.

Aborcja. Moje piekło

magazynkontra.pl
Jestem Polką mieszkającą we Francji. Gdy jesienią ubiegłego roku współzakładałam w mojej parafii grupę pro life, w Polsce wybuchły właśnie protesty przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Wiele osób – pomijając nawet moralny osąd samego czynu – przekonanych jest, że w kwestii dostępu do aborcji chodzi o wolność wyboru, bo przecież nikt nikogo nie będzie do niej zmuszał. Tymczasem to, czego się dowiedziałam o realnym życiu Francuzek, uświadomiło mi, jak ten „wybór” działa w praktyce.

Nagrodzono jej czyn

deon.pl
Mogłam sama złożyć wypowiedzenie. Tak zrobiło zresztą moich dwóch kolegów lekarzy, Norwegów. Miałam jednak głębokie poczucie niesprawiedliwości tej sytuacji. Miałam też świadomość, że sytuacja, w której to pracownik jest zwalniany, nie zamyka drogi do ewentualnego dochodzenia swoich praw w sądzie, choć w tamtym momencie nie miałam za sobą nic – żadnych znajomości, żadnych widoków na pomoc, żadnego poparcia.

Dla kogo chcesz ratować planetę, jeśli nie masz dzieci?

opoka.news
W maju demografowie ostrzegali w „The New York Times”, że wskaźniki urodzeń spadają w alarmującym tempie. Ostrzegli, że w drugiej połowie wieku – lub wcześniej – globalna populacja wejdzie w trwały spadek. Publikacja opisywała miasta-widma w północno-wschodnich Chinach, południowokoreańskie uniwersytety walczące o studentów, setki tysięcy zburzonych nieruchomości w Niemczech, zamknięte oddziały położnicze we Włoszech.

Mama mieszka teraz daleko

deon.pl
Ponad 50 tys. małżeństw rozwiodło się w 2020 r. Ponad połowa z nich wychowywała nieletnie dzieci. Trwałość związku sypie się na naszych oczach. Potrzeba konkretnej pracy: wsparcia w budowaniu relacji, w rozwiązywaniu problemów, w - mówiąc wprost - opieraniu się pokusom. Bo pokusy w relacji małżeńskiej były i będą. Część z nich doprowadzi do rozwodu, jedne szybciej, drugie później. I marzy mi się, żeby to właśnie Kościół był miejscem, w którym mówi się o tym, że można inaczej.

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Nie chodzi tylko o pustkę w portfelu

gospodarka.dziennik.pl
Jeśli ktoś uważa, że dodatkowe tysiące dla rodzin poprawią dzietność, to może się przeliczyć. Proste metody w polityce pronatalistycznej już się wypaliły. Nikt nie kwestionuje pozytywnych socjalnych skutków 500+, bo radykalnie spadło ubóstwo dzieci. Ale wskaźnik dzietności – a więc główny miernik tego, czy 40 mld zł rocznie z programu zachęca jeszcze kogoś do tego, by powiększać rodzinę – zaczął spadać: w 2017 r. wynosił 1,453, a w 2020 r. już 1,378. Co pokazuje, że problem jest gdzieś indziej.

Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele

www.gosc.pl
"Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele"- powiedział papież Franciszek w sobotę zwracając się do uczestników synodu, rozpoczętego w Watykanie. Jak mówił, Kościół nie może stać się "muzeum" z "wielką przeszłością i małą przyszłością". Franciszek przyznał, że wielu uczestników życia kościelnego, pracowników diecezji czy parafii pozostaje na marginesie.

„Babcia Kasia” skazana na prace społeczne

tvrepublika.pl
Katarzyna A., aktywistka znana jako „Babcia Kasia” została skazana na pół roku prac społecznych – taką decyzję podjął Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia. Kobieta odpowiadała za naruszenie nietykalności cielesnej trzech policjantów. Sąd uznał, że Katarzyna A. naruszyła nietykalność cielesną policjantów kopiąc ich i szarpiąc. Jednego z nich uderzyła pięścią, a kolejnego odepchnęła.

Argentyna: Lekarz, który przerwał aborcję, skazany

marsz.info
Dr Rodríguez postanowił ocalić życie 19-latki i jej pięciomiesięcznego nienarodzonego dziecka, ale tym samym przerwać proces aborcyjny wywołany tabletkami wczesnoporonnymi. Argentyński sąd skazał go w 2019 roku, a niedawno odrzucił jeszcze odwołanie złożone przez ginekologa. Chodzi o sprawę z 2 kwietnia 2017 r., kiedy to dr Leandro Rodríguez przyjął w Szpitalu Pedro Moguillansky w Cipolletti, gdzie pełnił dyżur ginekologiczny, 19-letnią kobietę. Dziewczyna zażyła wcześniej pigułki aborcyjne.

Belgia: 10% śmierci niemowląt jest wynikiem eutanazji

opoka.news
W Belgii nie istnieje limit wieku dla eutanazji. Opublikowany właśnie artykuł w British Medical Journal wskazuje, że 10 procent niemowląt, które zmarły w latach 2016-2017 we Flandrii w pierwszym roku życia otrzymało leki od lekarzy z „wyraźnym zamiarem skrócenia ich życia”. Innymi słowy, dokonano na nich eutanazji, którą w tym przypadku trudno określić innym mianem niż dzieciobójstwo.

Czy Różaniec to niebiańska waluta?

liturgia.wiara.pl
Różaniec, jak podkreśla kapucyn br. Tomasz Mantyk, jest modlitwą dla człowieka. - Czasami ludzie traktują Różaniec jak jakąś niebiańską walutę. Trochę tak, jakby Pan Bóg był skąpcem i trzeba było Go przekupywać odmawianymi “zdrowaśkami”. To kompletny nonsens - śmieje się zakonnik. - Ta modlitwa jest dla nas.

Długi Polaków poniżej 35. roku życia wzrosły do 6 mld zł

opoka.news
Według KRD w sierpniu 2020 r. na osobach poniżej 35 roku życia ciążył dług 5,55 mld zł. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pandemii ich nieuregulowane zobowiązania notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosły o 0,5 mld zł. Zwiększyła się też liczba dłużników z 631 tys. do 650 tys. Zmalały natomiast zarówno zaległości dojrzałych Polaków, jak i liczba samych dłużników.

5 zasad komentowania wypowiedzi Papieża

portal.mamaroza.pl
Podczas wizyty na Słowacji papież Franciszek z żalem wspomniał „znaczący katolicki kanał telewizyjny, który nie waha się notorycznie mówić źle o papieżu”. Watykańscy dziennikarzy natychmiast zidentyfikowali amerykański kanał EWTN, założony w Alabamie w 1981 roku przez nieżyjącą już Matkę Andżelikę. ”Osobiście zasługuję na ataki, jako że jestem grzesznikiem” – powiedział papież, „ale Kościół nie zasługuje na nie. To działania diabła”.

Sejm przyjął ustawę dot. tzw. mieszkania bez wkładu własnego

www.gosc.pl
Ustawa przewiduje, że wkład własny kredytobiorców biorących udział w programie będzie gwarantował Skarb Państwa. Parlamentarzyści opowiedzieli się m.in. za poprawką zgłoszoną przez KO zmierzającą do tego, by gwarantowany kredyt mieszkaniowy mógł być także udzielony "w związku z nabyciem prawa własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, w tym z wykończeniem nabywanego domu bądź mieszkania".

Papież: Przygotujmy rodziny do ewangelizacji

www.gosc.pl
Kościół chce dotrzeć do wszystkich rodzin, aby towarzyszyć im w odkrywaniu lepszego życia i pomóc im przezwyciężać napotykane trudności – mówi Papież w kolejnym filmie z okazji trwającego obecnie Roku Rodziny – Amoris laetitia. Tym razem przedstawia on rodzinę Dobo z Demokratycznej Republiki Konga. Jej członkowie opowiadają o swym udziale w ewangelizacji.

Matka Boża Fatimska źródłem duchowości i prostoty

tvrepublika.pl
Religia katolicka kładzie duży nacisk na kobiecą perspektywę – powiedział tenor Andrea Bocelli, który śpiewa pieśń „Gratia Plena” w finale filmu „Fatima”, wchodzącego jutro na ekrany kin. – Matka Boża Fatimska jest źródłem duchowości i prostoty, która stanowi podstawę wiary. – Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem.

Klękanie na boisku to przejaw zgubnej ucieczki człowieka Zachodu od rozumu

gospodarka.dziennik.pl
Zwyczaj boiskowego przyklękania przeciw rasizmowi jako związany z ruchem Black Lives Matter ma silny kontekst polityczno-kulturowy i nie jest przez to uniwersalnym, niekontrowersyjnym manifestem solidarności z ofiarami rasizmu – nie musi być zatem wszędzie mile widziany. Klękanie na boisku to mianowicie jeden z wielu współczesnych przejawów zgubnej ucieczki człowieka Zachodu od rozumu w stronę bezmyślnego, choć pozornie racjonalnego kolektywizmu.

Telewizyjny prezenter z zespołem Downa

opoka.news
Aktor i tancerz w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych powiedział: „Czuję się taki dumny i jestem tak podekscytowany, że mogę zacząć”. Wiadomość o nowym prezenterze została bardzo dobrze przyjęta. Aktorka Sally Phillips, która ma syna z zespołem Downa, napisała: „Och, CBeebies, nie mogłabym bardziej was kochać. To wiele dla nas znaczy i – czy George nie jest niesamowity?!”.

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie

www.rmf24.pl
Uwaga na fałszywe SMS-y, które informują o kwarantannie. Ich celem jest uzyskanie dostępu do naszych haseł i kradzież pieniędzy. Instytucje dbające o cyberbezpieczeństwo alarmują o masowej akcji rozsyłania takich wiadomości. Bardzo wielu użytkowników telefonów komórkowych może paść ofiarą oszustów. "Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie..." i tu podany jest link.

W czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży większa o 250 proc

zdrowie.dziennik.pl
Podczas pandemii Covid-19 liczba samobójstw oraz prób odebrania sobie życia przez młodych Hiszpanów zwiększyła się o 250 proc. - wynika ze statystyk krajowych służb medycznych. Władze poinformowały, że przedstawią niebawem program walki z tym problemem. Jak powiedziała w środę, 22 września, w parlamencie minister zdrowia Carolina Darias, wraz z nasilającym się pogorszeniem zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii rząd najpóźniej do grudnia przedstawi plan przeciwdziałania temu zjawiska.

Dla 2 mln pacjentów zabrakło miejsca w systemie opieki zdrowotnej

zdrowie.dziennik.pl
Polska po półtora roku pandemii znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby nadmiarowych zgonów, czyli powyżej wieloletniej średniej. Jest ich prawie 140 tys. Dodatkowe zgony to oczywiście w głównej mierze efekt COVID-19. Ale nie tylko – również utrudnień w dostępie do lekarzy. Z danych NFZ jasno wynika: w 2020 r. udzielono o jedną piątą mniej świadczeń medycznych niż w poprzednim, niepandemicznym roku.

„Tato – bądź, prowadź, chroń”

opoka.news
Jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia i Rodziny powołujący się na badania CBOS, aż 30 proc. młodych Polaków w trudnych chwilach nie może liczyć na własnego ojca. Co więcej, jedynie 15 proc. przedstawicieli młodego pokolenia chętnie rozmawia z ojcem. Pomimo tego, ponad 40 proc. młodych Polaków najbardziej zależy na uznaniu ze strony własnego taty.

Bóg wymyślił rodzinę

www.gosc.pl
Wielu małżonków i rodziców zdaje się opuszczać ręce w poczuciu osamotnienia wobec napierającej zewsząd postchrześcijańskiej mentalności. Ta pokusa nie dotyka jednak osób i rodzin, które zakorzeniły się w Kościele dzięki doświadczeniu wspólnoty. Domowy Kościół to rodzinna gałąź Ruchu Światło–Życie. Stanowi największy z polskich ruchów skupiających rodziny. Przywiązuje się w nim dużą wagę do duchowości małżeńskiej oraz chrześcijańskiego wychowania dzieci.

Synodalność, nie demokracja

klubjagiellonski.pl
Pamiętać jednak należy o tym, aby nie mylić sensus fidelium z rodzajem opinii publicznej Kościoła. Zmysł ten z samej swojej natury nie może wchodzić w sprzeczność z Objawieniem ani nauczaniem Kościoła. Duch Święty „wieje tam, gdzie chce”, ale nigdy sobie nie zaprzecza. Jeśli jakaś kwestia wzbudza powszechne poruszenie wśród katolików, to jeszcze za mało, aby uznać ją za sensus fidelium. Wzburzenie to musi zostać rozumowo przepracowane przez cały Kościół.

Adopcja to nie tylko miłość, ale też żałoba

klubjagiellonski.pl
Trzeba walczyć, czasem trochę z wiatrakami – przeszłością, przyzwyczajeniami, biologią, FAS czy RAD. Czasem z pamięcią o biologicznych rodzicach (choć to raczej trzeba zaakceptować i zmierzyć się z tym). Jak zaznacza psycholożka, bohaterka jednej z opowieści, a zarazem matka adopcyjna „nie da się w chwilę wymazać komuś z głowy, że miał innych rodziców, że pochodzi z innego środowiska.

Małżeństwo jako sakrament to mężczyzna i kobieta, a aborcja to zabójstwo

www.gosc.pl
Jednak małżeństwo, to małżeństwo – zaznaczył Franciszek. – Nie oznacza to potępiania osób homoseksualnych. To nasi bracia i siostry, chcemy im towarzyszyć. Jednak małżeństwo to sakrament, który zawierają kobieta i mężczyzna. Pan jest dobry, chce zbawić wszystkich, ale proszę nie zmuszać Kościoła do zaprzeczania swojej prawdzie.

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

opoka.news
Zdaniem Benedykta XVI momentem przełomowym we współczesnym świecie jest chwila, kiedy zaczęto stosować pigułkę antykoncepcyjną: kiedy „w zasadzie stało się możliwe oddzielenie płodności i seksualności". Wydarzenie to przemieniło ludzkie sumienia, zrównując różne formy seksualności i torując w ten sposób drogę płodności bez seksualności, a co za tym idzie, „racjonalnemu stworzeniu człowieka".

Słuchajmy naszych dzieci, nim będzie za późno

wpolityce.pl
Skutki zdalnej, przedłużającej się edukacji dla psychiki dzieci są opłakane. Z badań prowadzonych podczas lockdownu wynikało, że z powodu czasu spędzanego przed komputerami i lęku ponad 60 proc. dzieci zaczęło cierpieć na bezsenność, dzieci miały poczucie izolacji, frustracji. 43 procent badanych myślało o śmierci, 75 proc. badanych martwiło się o przyszłość.

Papież będzie przewodniczył Boskiej Liturgii Bizantyjskiej

www.liturgia.pl
Jeszcze w pierwszych wiekach Kościoła była taka zasada, że kiedy się przyjeżdżało na teren jakiegoś Kościoła, czy innej diecezji, i był tam inny obrządek, to stosowało się coś, co nazywa się gościnnością eucharystyczną. Polegało to na tym, że gospodarze zapraszali do koncelebrowania i sprawowania liturgii w ich obrządku. Takim przykładem jest chociażby wizyta papieża Aniceta w II w. w Konstantynopolu, kiedy to sparował on liturgię w tamtym obrządku i to było nawet pewnym niepisanym prawem.

Transseksualista wygrał X walkę MMA z kobietą

mma.pl
Transseksualista wygrał walkę MMA z kobietą. Wcześniej był w siłach specjalnych USA Chodzi o postać Alany McLaughlin, która po Fallon Fox jest drugim transseksualistą, któryX rywalizuje w walkach na zasadzie MMA z kobietami. McLaughlin ma obecnie 38 lat, a proces zmiany płci rozpoczęłX w 2010 roku zaraz po opuszczeniu sił specjalnych armii Stanów Zjednoczonych w 2010 roku.

Rezolucja PE: Małżeństwa jednopłciowe w całej Unii

gospodarka.dziennik.pl
Małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej Unii - postuluje Parlament Europejski w rezolucji przyjętej we wtorek. Europosłowie głosujący za przyjęciem wniosku uważają, że UE powinna usunąć wszelkie przeszkody, jakie napotykają osoby LGBTIQ w korzystaniu ze swoich podstawowych praw.

Sklonowane, wykształcone damy na ważnych społecznie miejscach

wpolityce.pl
Punktem wyjścia było założenie, czyli musi działać niezależnie od nacisków politycznych rządzącej partii na Kościół katolicki i od odczuć wiernych, w większości popierających PiS. Inaczej - że nie może ulegać żadnej presji społecznej. Tym bardziej, że ma przed sobą wrażliwego artystę o nieokiełznanej wyobraźni, którego próbuje stłamsić zacofany Kościół katolicki razem ze wspierającą go partią.

Irlandia: katoliccy uczniowie są najczęściej nękani

opoka.news
Według opublikowanego ostatnio raportu na związane z wyznawaną wiarą akty agresji wobec katolików zwróciło uwagę 12 proc. nauczycieli. Tylko 2 proc. wskazało akty nietolerancji z powodu deklarowanego ateizmu. Na liście niemal brak ataków na uczniów muzułmańskich. Coraz powszechniejsze są negatywne stereotypy – np. wszyscy muzułmanie to terroryści, a katolicy to pedofile lub zwolennicy pedofilii.

Coraz większa liczba cudzoziemców prosi Polskę o ochronę międzynarodową

www.rp.pl
Od początku roku wnioski o ochronę międzynarodową złożyło w Polsce 3821 osób – podaje „Rzeczpospolitej” Straż Graniczna. Dominują obywatele Afganistanu (1276), Białorusi (1122) i Rosji (666). Statystykę podbił początek września. Między 1 a 9 września o ochronę poprosiło Polskę ponad 500 osób. To głównie Afgańczycy (297) – współpracownicy kontyngentów wojskowych państw UE i USA – których ewakuowano do Polski po zajęciu przez talibów Kabulu, Irakijczycy (100) oraz Białorusini (68).

Spowiedź przeciwbólowa?

www.gosc.pl
Postawy wielu współczesnych ludzi zbudowane są na trzech osiach: fast food, fast car i fast sex – mówił o. Śliwinski zwracając jednocześnie uwagę, że tego rodzaju mentalność z łatwością przenoszona jest również na grunt religijny. Zdaniem cenionego kierownika duchowego można też zaobserwować „religijność instant”, albo „mistykę instant”. - Taka mentalność wdziera się do sakramentu pokuty i na sakramencie pokuty mocno się odciska.

Co roku marnujemy w Polsce 5 mln ton jedzenia

www.gosc.pl
Każdego roku bezpowrotnie tracimy ponad 5 mln ton jedzenia, chociaż jednocześnie prawie 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. Wyrzucamy na śmietnik żywność niewykorzystaną w domach i zniszczoną w procesie produkcji, przechowywania i w handlu - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". W świetle statystyk Eurostatu i Komisji Europejskiej to właśnie indywidualni konsumenci marnują najwięcej, bo aż 53 proc. produkowanej żywności.

Włoskie badania: szkoły nie szerzą infekcji, powinny być otwarte

opoka.news
Badania trwały przez cały rok szkolny i były prowadzone w dwóch rzymskich szkołach, liczących ponad dwustu pracowników i ponad tysiąc uczniów w wieku od 5 do 19 lat. Ich celem było zweryfikowanie rzeczywistego ryzyka rozprzestrzeniania się Covid-19 w szkołach poprzez testy molekularne śliny oraz badania próbek krwi u wszystkich uczniów i pracowników.

Ekskomunika dla polityków popierających aborcję?

opoka.news
Hierarcha podkreślił podobieństwo obecnej polityki proaborcyjnej do instytucjonalnej dyskryminacji rasowej, która istniała w Stanach Zjednoczonych jeszcze w pierwszej połowie XX w. Przywołał przykład abp. Josepha Rummela, lidera praw obywatelskich, który w tamtym czasie kierował archidiecezją Nowy Orlean. „W przeciwieństwie do wielu biskupów radykalnie sprzeciwiał się segregacji. Ludzie protestowali, a on cierpliwie przekonywał, że jest ona niezgodna z Ewangelią” .

Za dziecko oddała życie

pl.aleteia.org
Ona nie była heroską, która w granicznej sytuacji podjęła dla jednych bohaterską, a dla innych niezrozumiałą decyzję. Ona całe życie pozwalała, by to Bóg był na pierwszym miejscu. Swemu mężowi często powtarzała, że to miłość sprawia, iż świat się kręci – mówi bp Antonio Mattiazzo, który po przeczytaniu dziennika duchowego Marii Cristiny postanowił rozpocząć jej proces beatyfikacyjny. Ordynariusz Padwy podkreśla, że był uderzony głębią świadectwa jej autentycznej wiary.

Miłość musi być wymagająca

cspb.pl
Jednak miłość musi być wymagająca. Jeśli matka naprawdę kocha syna, wtedy stawia mu wymagania. Uczy pracowitości, porządku, punktualności, odpowiedzialności za dom i odpowiedzialności za wypowiedziane słowa. Pobłażanie dziecku, nadmierne oszczędzanie go sprawia to, że czuje się jakby pępowina jeszcze nie była odcięta, a on wciąż jest takim maminsynkiem, pudelkiem. Jeśli taki się wreszcie ożeni, to jest utrapieniem żony i dzieci (które jakoś potrafił „zrobić”). Trzeba koło niego skakać.

"To są rzeczy, które ciężko zapomnieć"

wiadomosci.onet.pl
Semka w wywiadzie dla "Do Rzeczy" opisuje, jak wyglądały najgroźniejsze chwile: – Zapytałem tylko jednego pielęgniarza: "No i co teraz będzie?", on mi odpowiedział: "Teraz pod respiratorem zapadnie pan w sen", więc pytam: "I co dalej?", a on: "Albo się pan obudzi, albo nie". Publicysta pozostawał w śpiączce miesiąc, w szpitalu spędził 154 dni. Był podłączony do płuco-serca.

Wykańczają nas tytoń i nadwaga

gospodarka.dziennik.pl
Łódzkie po raz kolejny znalazło się w czołówce województw, w których żyje się najgorzej pod względem zdrowotnym. Tamtejsi mieszkańcy są najbardziej narażeni na nadmierne picie alkoholu, palenie tytoniu, nadwagę i zanieczyszczone powietrze. Na drugim krańcu mapy znajduje się Podkarpackie. Wpływ negatywnych czynników przekłada się na długość życia Polaków. W Łódzkiem oczekiwana długość życia należy do najkrótszych w kraju, za to najdłużej żyją mieszkańcy Podkarpacia.

Jezu, Ty się tym zajmij!

opoka.news
Nie możecie spać, wszystko chcecie oceniać, wszystkiego dociec, o wszystkim myśleć i w ten sposób zawierzacie siłom ludzkim albo – gorzej – ufacie tylko interwencji człowieka. A to właśnie stoi na przeszkodzie moim słowom i memu przybyciu. Och! Jakże pragnę tego waszego zawierzenia, by móc wam wyświadczyć dobrodziejstwa i jakże smucę się widząc was wzburzonymi.

Zakaz aborcji po wykryciu bicia serca dziecka w Teksasie

opoka.news
Ustawa, zakazująca aborcji od momentu, gdy można wykryć bicie serca dziecka – czyli od ok. 6 tygodnia ciąży – weszła w życie 1 września. Obrońcy życia nie kryją radości, aborcjoniści zapowiadają kolejne pozwy. Jedna z sieci aborcyjnych 31 sierpnia była czynna do północy. Whole Woman’s Health, sieć aborcyjna, mająca w Teksasie cztery placówki, poinformowała, że ​​ostatnią aborcję przeprowadziła 31 sierpnia o 23.56, dosłownie kilka minut przed wejściem w życie nowych przepisów.

Mariusz Cieślik: Rozdarta sosna ministra

www.rp.pl
Autor „Syzyfowych prac" naprawdę wpłynął na życiowe wybory kilku pokoleń Polaków. Podobnie zresztą jak, w tym samym czasie, Henryk Sienkiewicz, a wcześniej Adam Mickiewicz. Nikt nie dostosowuje matematyki i geografii do upodobań dziatwy szkolnej, nie ma więc powodu, żeby inaczej było z literaturą. Kanon służy nabywaniu wiedzy o języku, literaturze i kulturze polskiej. Należą do niego z pewnością „Ludzie bezdomni" oraz twórczość Karola Wojtyły. W tej kwestii nie można być rozdartą sosną.

„Bóg uczynił mnie mistrzem pływania”

pl.aleteia.org
„Musiałem być dobrym pływakiem nawet w łonie mojej matki, skoro przeżyłem aborcję” – przyznaje 30-letni Ernie Gawilan, który zajął w Tokio 6. miejsce. Niewiele brakowało, aby Ernie Gawilan w ogóle się nie urodził. Jego mama chciała dokonać aborcji, próbując ukryć ciążę poczętą w wyniku romansu. Niedługo po tym zdarzeniu jej mąż i tak opuścił rodzinę.

Prof. Sorrel: kongresy eucharystyczne, wiara w dobie kryzysu

www.vaticannews.va
Od samego początku jednym z jego celów było wyjście na ulicę, pokazanie się na zewnątrz, i to pomimo prześladowań czy napięć w relacjach ze społeczeństwem. To właśnie pośród kongresów eucharystycznych rozwijała się i była dyskutowana teza o społecznym królowaniu Chrystusa, która doprowadziła do ogłoszenia przez Piusa XI święta Chrystusa Króla.

☑ Zamów biuletyn

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO) na potrzeby związane z realizacją tego kontaktu oraz oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem.